ASANSÖRLERİMİZ HAKKINDA! - 20.08.2017

 

YILDA BİRKAÇ KEZ DEĞİŞEN ASANSÖR MEVZUATI SİTE YÖNETİMLERİNİN EN NETAMELİ DERDİ!

 

Asansörler sitemizin en önemli unsurları, can taşıyor! Bu sebeple işletme projemizde bütçenin en büyük pastasını da asansörler alıyor. Her geçen gün ihtiyaçlar ve sıkıntılar karşısında yenilenen kanun mevzuatı sebebi ile, bir türlü yeşil renk etiketini almak mümkün olmuyor(!) Bu durum sadece bizde değil, yeni inşâsı bitmiş sitelerin asansörlerinde bile böyle maalesef. Dediğimiz gibi, buna sebep değişen TSE standartlarıdır. Her sene bağlı bulunduğumuz belediyenin yönlendirdiği lisanslı bir firma tarafından asansörlerimiz her şeyi ile denetlenmekte ve (Kırmızı, Sarı, Mavi ve Yeşil renk ile) dört renkten biri ile sınıflandırılarak etiketlenmektedir.

 

Kırmızı etiket    : Asansörün güvensiz olduğunun simgesidir.  (Asansör en azından sarı etiket seviyesine gelene kadar mühürlenir.)

Sarı Etiket           : Kusurlu seviyede risk taşıyan asansörler içindir. (60 günlük bir müddet ile çalışmasına müsaade edilir.)

Mavi Etiket        : Hafif kusurlu asansörler içindir. (12 aylık bir müddet ile çalışmasına müsaade edilir.)

Yeşil Etiket         : Risk taşımayan kusursuz asansörler için kullanılır.

Şu anda asansörlerimizin çoğu içlerinde alarm tertibatı ya da haberleşme tertibatı olmaması hasebi sarı etiketlidir, can ve mal riski taşımamakla beraber en kısa zamanda eksiklikler giderilmeye çalışılmaktadır.

 

 

ASANSÖR KULE MERDİVENLERİ

Asansör kule merdivenleri bilindiği üzere ahşap idi, yeni kanun mevzuatına göre merdivenlerin de metal olması mecbur tutuluyor. (Sarı etiketlerin bir kısmı da bunun için idi?)  Şimdi merdivenlerimizin hepsini metal yaptık. Lakin bazı site sakinlerimiz, özellikle çatı katında, merdiven cihetinde oturan kat mâlikleri merdivenlerin eskisi gibi katlanarak içeri giren şekilde (teleskopik) olmamasından yana dert yanıyor, tepki gösteriyorlar. Haklıdırlar elbette lâkin elimizdeki bütçe ancak buna imkân tanıyor.  Teleskopik merdiven mevcut merdivenin nerede ise 10 katı fiyat istiyor. Bu da bütçemiz için imkânsız bir durum. İnşallah ileriki dönemlerde bütçeye konarak teleskopik merdiven yaptırılabilir?

"Her şey, daha huzurlu bir site hayâtı için"

 

Yönetim

 

Yorumlar (0)